
Wiertarka udarowa to narzędzie wyposażone w dodatkowy mechanizm udarowy umożliwiający wydajne wiercenie w murze i betonie. W mechanizmie udarowym stosuje się zwykle układ, który w miarę obracania się wiertła wielokrotnie przesuwa uchwyt do przodu pod naciskiem sprężyny. \Wiertła stosowane z funkcją udarową tych wiertarek to dedykowane wiertła do muru lub betonu ze spłaszczonymi końcówkami z węglika wolframu. Wiertarka udarowa może być stosowana do wiercenia różnych twardych materiałów kruszywowych, takich jak cegła, cement i beton. Tego typu wiertarki są dostępne w szerokim zakresie mocy i obejmują modele akumulatorowe i AC (prąd zmienny).
Wiertło udarowe zostało zaprojektowane specjalnie do muru i betonu, ponieważ oprócz ruchu obrotowego wiertła łączy w sobie działanie dłutowania i wstrząsów. To działanie młotkowe lub udarowe jest zwykle osiągane za pomocą pary tarcz krzywkowych i sprężynującego uchwytu ruchomego. Jedna tarcza jest przymocowana do wałka uchwytu, a druga do przełącznika siłownika. Kiedy wiertło jest ustawione w pozycji uderzenia lub młota, dwie tarcze są dociskane do siebie. Gdy uchwyt się obraca, powierzchnia krzywkowa tarcz popycha je do przodu i do tyłu wbrew naciskowi sprężyny, zapewniając działanie młotkowe. Istnieją również wiertarki wielofunkcyjne. Sprawdź co można dzięki nim zrobić: https://www.topcity.pl/wielofunkcyjne-wiertarki-sprawdz-ile-mozna-dzieki-nim-zrobic
Wiertła do muru stosowane w wiertarce udarowej różnią się od zwykłych wierteł pod kilkoma względami. Posiadają one spłaszczone końcówki z węglika wolframu, któe są zazwyczaj nieco szersza niż trzon. Końcówka ta działa jak dłuto i reaguje na uderzenia, tnąc materiał, a nie ścinając go, jak robi to konwencjonalne wiertło. Następnie spiralny wał wiertniczy wyciąga pył i wióry z otworu.
Wiertarki udarowe są dostępne w szerokim zakresie rozmiarów i konstrukcji odpowiednich dla większości zastosowań domowych i przemysłowych. Mogą one mieć moc silnika od 250 W do 2000 W. Większość wiertarek udarowych jest przeznaczona do pracy na zasilaniu prądem zmiennym, choć powszechne są również modele akumulatorowe. Wiele konstrukcji wiertarek udarowych zawiera ustawienia wielu prędkości, które pozwalają na lepszą kontrolę wiertła, zwłaszcza podczas rozpoczynania otworu.
Wiertarka udarowa nadaje się tylko do stosowania na powierzchniach murowanych; nigdy nie należy jej używać z konwencjonalnymi wiertłami. Ze względu na występujące siły udarowe i kruchość materiałów wierconych, podczas tego typu wiercenia powstają duże ilości pyłu i drobnych wiórów. Z tego powodu podczas obsługi wiertarki udarowej należy zawsze nosić ochronę oczu. Wiertła do muru powinny być również regularnie kontrolowane pod kątem nadmiernego zużycia lub uszkodzenia, aby uniknąć obrażeń.