Szpadel to najważniejsze narzędzie ręczne w ogrodzie. Jego zastosowanie trudno przecenić. Jako należący do rodziny łopat – jest predysponowany do pracy z ziemią, jej pozyskiwania, rozbijania grud czy rycia. Szpadlem zastąpimy pług poprzez przewracanie ziemi (tzw. przekopywanie), wykopiemy różnego rodzaju otwory (rowy, otwór pod jakąś część budowli czy nawet do niedawna używano go do kopania studni).
O dostępnych szpadlach
Praktycznie dziś ogranicza nas nasza sprawność fizyczna i wyobraźnia. W sprzedaży spotkać można kilka rodzajów szpadli. Ich zastosowanie możemy znaleźć w opisie na poradybudowlane.pl. Właściwie każdym wykonamy, z mniejszym lub większym skutkiem, te same prace. Jednakże „diabeł tkwi w szczegółach” i na dłuższą metę zastąpienie jednego rodzaju drugim staje się zbyt męczące. Największe różnice spotkamy w szpadlach przy budowie blachownicy (czasami zwie się to styliskiem). Zakończenia mogą mieć kształt: – płaski (lekko łukowaty) – typowo przeznaczony do pielęgnacji ogrodu, – ostro zakończony (zbliżony do trójkąta) – przeznaczony do pracy w glebie ciężkiej, twardej lub zarośniętej oraz glinie, – ostro zakończony, a blachownica jest podłużna i owalnie wygięta (tzw. szpadel drenarski – służy do kopania drenów czy pogłębiania rowów.
Dostosowana do najcięższych warunków (często praca w glinie). W ostatnich latach pojawiły się również odmiany sztyli (wcześniej tylko drewniane). Dziś możemy otrzymać także metalowe, a nawet metalowe z regulacją (teleskopowe). O ile cały szpadel z metalu może uchodzić za wytrzymalszy, pamiętajmy, że i tak o jego trwałości decyduje jakość wykonania blachownicy. Dodatkowo dobrze konserwując sztyl drewniany (np.: olejem lnianym czy rzepakowym) zapewnimy mu długą żywotność, a w razie potrzeby łatwo go wymienić, co nie jest możliwe w jego metalowych odmianach.