Narzędzia domowe

Jak działa pistolet natryskowy do malowania?

Kiedy nadchodzi czas malowania, różne oferowane obecnie narzędzia do rozprowadzania wybranej farby lub powłoki na żądanej powierzchni otwierają szeroki wachlarz możliwości. Od narzędzi ręcznych, takich jak zawsze niezawodny pędzel i nieco bardziej wyrafinowany wałek, po systemy zasilane energią, zarówno elektryczną, jak i pneumatyczną, zastosowanie wszystkich tych elementów jest ogromne i różnorodne. Teraz zajmiemy się narzędziami malarskimi zasilanymi powietrzem, czyli takimi, które zazwyczaj mają konstrukcję pistoletu natryskowego i do działania wymagają albo sprężarki, albo turbiny, o czym przekonamy się poniżej.

Pistolety natryskowe sprawiają, że łatwo jest zakończyć każdą pracę malarską w ułamku czasu i bez konieczności martwienia się o brudne wałki, linie pędzla, kapiącą farbą lub kłopoty z próbą równomiernego malowania wielu powierzchni.

Czym jest pistolet natryskowy?

Zaprojektowane dla profesjonalnego użytkownika, pistolety natryskowe są urządzeniami do natryskiwania farby w pracach wykończeniowych, bejcowaniu mebli, malowaniu szafek i każdej szczegółowej aplikacji, gdzie wymagana jest wysoka precyzja, szybkość i idealnie gładkie wykończenie.

I dlaczego są one idealne dla tego typu prac?

Duża objętość: oznacza to, że z dyszy pistoletu natryskowego wypływa większa ilość farby, która trafia na malowaną powierzchnię.

Niskie ciśnienie: oznacza to, że rozpylanie farby jest zredukowane, co skutkuje mniejszym rozpylaniem, mniejszą ilością odpadów i mniejszym zanieczyszczeniem.

Dlatego, jeśli połączymy te cechy, w rezultacie otrzymamy bardziej profesjonalne wykończenie i niższy koszt farby. Przekłada się to bezpośrednio na oszczędności, zarówno finansowe dzięki zminimalizowaniu strat farby spowodowanych nadmiernym natryskiem i odpryskami materiału, jak i czasowe dzięki braku konieczności poprawiania linii malarskich pozostawionych przez inne urządzenia.

Jak działa pistolet natryskowy?

Podstawową zasadą pistoletów jest „atomizacja” farby, co oznacza, że w kontakcie ze strumieniem powietrza uwalnianym przez pistolet, farba rozdziela się na małe cząsteczki, gdy powietrze jest wydalane z dyszy. Wszystkie pistolety posiadają nieograniczoną kontrolę formowania wachlarza farby, od małego do dużego (np. 180 do 250 mm), jak również kontrolę gęstości natrysku, od mgiełki do grubej warstwy. Posiadają również regulatory przepływu powietrza i ilości farby, zbiornik na farbę o pojemności około 600 ml, wlot powietrza oraz dyszę, która pomaga kontrolować ciśnienie i rozproszenie rozpylanej farby.

Obsługa jest prosta: kiedy spust pistoletu jest pociągnięty, farba jest uwalniana do strumienia powietrza, rozpylana i wystrzeliwana przez dyszę pod żądanym ciśnieniem i w pożądanym kształcie. Rezultatem prawidłowo skonfigurowanego pistoletu jest szybka, równomierna powłoka farby z bardzo małą ilością odpadów materiałowych.

Back To Top