Wiosna zbliża się wielkimi krokami a wraz z nią mnóstwo pracy. Aby ułatwić sobie ogrom zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie, warto zaopatrzyć się w narzędzia ułatwiające te czynności. Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca. Jednak przed nadejściem wiosny warto uzupełnić stan niezbędnych narzędzi i akcesoriów ogrodowych, które ułatwią wiosenne prace.
Akcesoria do cięcia i przycinania
Większość zabiegów pielęgnacyjnych można wykonać już pod koniec zimy. Koniec zimy to dobry czas na przycinanie drzew i krzewów owocowych takich jak: jabłoń, grusza, śliwa, aronia, porzeczka, jagoda czy borówka amerykańska. Początek marca to także odpowiedni czas na przycinanie krzewów ozdobnych i żywopłotów.
Do wykonania tych prac niezbędny będzie sekator. W swoim ogrodniczym niezbędniku warto mieć mały sekator jednoręczny oraz dwuręczny na grubsze gałęzie. Pracę w ogrodzie ułatwią także nożyce. Wyróżnić można jednoręczne (niezbędne do przycinania trawy w niedostępnych dla kosiarki miejscach), oraz dwuręczne (niezastąpione przy strzyżeniu tuj, bukszpanów czy innych krzewów ozdobnych). Nożyczki natomiast przydadzą się do cięcia ziół i drobnych roślin balkonowych. W odróżnieniu od zwykłych nożyczek używanych w domu są odporne na rdzę i nie miażdżą delikatnych pędów i ogonków liści.
Poprawne używanie podkaszarki do trawy i chwastów
Akcesoria do sadzenia i siewu
Koniec stycznia i luty to okres, w którym można wysiewać na rozsady pory (na wczesny zbiór) oraz kapustę, cebulę, kalafiory, brokuły czy arbuzy (na zbiór letni). Od marca można przesadzać rośliny doniczkowe, sądzić drzewa i krzewy oraz siać do gruntu rzodkiewki czy szpinak. Do tych prac niezbędne będą takie narzędzia jak: łopata (do zbierania ziemi i nawozów), szpadel (do przekopywania ziemi i sadzenia drzew i krzewów). Niezbędne okazać się mogą doniczki na rozsady jednorazowe dla roślin, które nie lubią przesadzania oraz wielokrotnego użytku. Aby ułatwić rozpoznanie miejsca siewu danej rośliny, pomocne mogą okazać się tabliczki do oznakowania roślin (umożliwiające zapisanie nazwy rośliny i daty siewu). Przed przymrozkami, delikatne młode roślinki uchroni agrowłóknina z tworzywa sztucznego lub wełny owczej.
Narzędzia do pielenia
Pierwsze chwasty pojawiają się już zimą. Jednak ich największy „wysyp” przypada na kwiecień i maj. Aby poradzić sobie z pieleniem licznych chwastów, pracę warto wykonywać systematycznie, zapobiegając ich rozsianiu. Ponadto, usuwanie młodych chwastów jest łatwiejsze. Jednak ręczne pielenie to żmudna praca, dlatego warto skompletować niezbędne narzędzia, które ułatwią to zadanie. Motyka za pomocą ostrego zakończenia usuwa większą ilość chwastów. Może być osadzona na krótkim drążku do pracy na kolanach lub długim do pielenia na stojąco. Na delikatne, młode chwasty przydatne będą pazurki, które dodatkowo spulchnią glebę. Młode, drobne roślinki wymagają pielęgnacji na kolanach. Dlatego przydatny może okazać się ochraniacz na kolana, który umożliwia pracę nawet na mokrej ziemi.
Piękny i zadbany ogród wymaga wiele trudu od ogrodnika. Wiosna to szczególnie pracowity okres w ogrodzie. Z tego względu warto skompletować niezbędne narzędzia i akcesoria, które ułatwią pracę. Taki sprzęt będzie służył nie tylko wiosną, ale całym rokiem.
Sezon w pełni także należy odpowiednio zadbać o ogród