Narzędzia ogrodnicze trzeba oczywiście regularnie kupować, ale trzeba też dbać o te, które się już posiada, do czego niezbędna jest ich regularna konserwacja. Gdy wszystkie podstawowe prace zostaną już zakończone (przeważnie następuje to w połowie jesieni lub pod koniec tej pory roku), narzędzia trzeba odpowiednio oczyścić i przygotować do przechowywania. Jak to zatem zrobić skutecznie, aby dało się z nich spokojnie korzystać w następnym roku i jeszcze przez kolejne lata?
Pierw czyszczenie, potem konserwacja
Oczywiście nie wolno konserwować narzędzi, które nie zostały jeszcze wyczyszczone, dlatego w pierwszej kolejności to właśnie tym czyszczeniem wypadałoby się zająć. Każdy pojedynczy czy najmniejszy nawet przyrząd musi zostać wysprzątany z liści, trawy i wszelkich innych zanieczyszczeń. Większość narzędzi warto też przemyć i dokładnie wytrzeć do sucha, a następnie umieścić je w jakimś schowku czy piwnicy, gdzie nie będą mieć bezpośredniego kontaktu z wilgotnym powietrze. Bardzo ważne jest to, by takie sprzęty przechowywać w odpowiednich warunkach. Pod wpływem wilgoci niektóre materiały mogłyby zacząć rdzewieć. Są to niuanse, o których nie wszyscy pamiętają. Oczywiście takich ciekawostek w przypadku konserwacji, jak i całej pracy na ogrodnictwie jest znacznie więcej. Tutaj warto dodać, aby pamiętać nie tylko o zwykłej konserwacji narzędzi, ale również ich zabezpieczeniu na okres, gdy nie będziemy ich używać. O tym, że narzędzia ogrodowe warto trzymać w bezpiecznym miejscu przekonał się ogrodnik z Kłobucka, który padł ofiarą złodziei na własnym gospodarstwie domowym (więcej info na www.wklobucku.pl).
Specjalistyczna konserwacja
Do tych podstawowych czynności warto jeszcze dodać bardziej specjalistyczną konserwację. Większość osób przeprowadza ją tuż po zakończonej jesieni, czyli przed nadejściem typowej zimowej pory i przed pierwszymi mrozami. W tym czasie narzędzia ogrodnicze nie są już do niczego potrzebne. Spokojnie można je więc bardzo dokładnie umyć i wysuszyć, a następnie przeprowadzić na nich dowolny zabieg konserwacyjny. Większość narzędzi wystarczy w tym celu po prostu naoliwić. Każdy sklep ogrodniczy posiada też w ofercie specjalistyczne gotowe preparaty, które służą właśnie do konserwowania różnego rodzaju narzędzi.
Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z ogrodnictwem, najprawdopodobniej na samym początku będą mieć pewne problemy z dbaniem o narzędzia ogrodnicze. Wszystkiego można się jednak nauczyć. A człowiek najlepiej uczy się właśnie poprzez samodzielną praktykę.